Bültenimize abone olun

Bu Site İstanbul Sapphire Çarşı Resmi Sitesi Değildir.
GD Star Rating
loading…


Mağaza Adı ANİKYA İZNİK ÇİNİ
Avm Katı 1. Kat
Mağaza Telefonu 0212 268 80 09
Mağaza Email sapphire@anikya.com
Mağaza m2 50 m2
Firma Ünvanı Anikya İznik Çini ve Seramik San. Tic. Ltd. Şti.
Firma Telefonu 0216 422 88 41
Firma Email info@anikya.com
Firma Adresi Burhaniye Mah. Bey Bostanı Sk. Adıgüzel Evleri, No:32/A Beylerbeyi – Üsküdar / İstanbul
İnternet Sayfası www.anikya.com


Müzelerde örneklerini gördüğümüz İznik Çini Sanatını, günlük hayatta kullanılan işlevsel ürünlere dönüştürerek yaşatmak amacıyla, 2000 yılında Nejla Anıl tarafından kurulan Anı Tasarım’a, yine aynı yıllarda İznik’te bu el sanatının yeniden doğmasını sağlamak ve halka bu alanda istihdam sağlamak için proje başlatan Sevinç Öztürk’ün 2004 yılında ortak olması ile iki çini sevdalısı buluştu.

Ortakların İznik Çinisini bir dünya markası yapma hedefinin ilk adımı olarak, 2005 yılında Anı Tasarım olan şirket ünvanı “Anikya İznik Çini ” olarak değiştirildi.

Anikya İznik Çini, bugün İznik Çinilerini geleneksel yöntemlerle aslına uygun olarak yeniden üretiyor ve özgün tasarımlarıyla İznik Çini Sanatını yeniden yorumlayarak çağdaş dünyaya kazandırıyor.

İznik Çini Sanatının sadece müzelerde korunarak değil, hayatın içinde kullanılarak, tüketilerek ve yeniden üretilerek yaşatılabileceğine inanan Anikya İznik Çini, Türk Çini Tarihinde birçok ilke imza atıyor.

Anikya İznik Çini’nin ilkleri:

1- Anikya, tarihte duvar çinisi ve evani (kap-kacak) olarak iki alanda kullanılan İznik çinilerini, ilk defa ahşap, gümüş, bakır, deri gibi kendisi de doğal olan malzemelerle birleştirerek geliştirdiği işlevsel ve sanatsal ürünlerle İznik Çini Sanatına üçüncü bir kullanım alanı açtı.

2- Devlet ve özel sektördeki kuruluşların markalarıyla İznik Çini Sanatı arasında bir köprü kuran Anikya, tasarladığı kuruma özel çinili hediyelerle, İznik Çinilerinin kurumsal hediye olarak tercih edilmesini sağladı.

3- 1000 yıllık çini tarihine yepyeni bir sayfa açarak, tarihte ilk kez Kuvars İznik Yer Çinisi üretti ve bugünün mimarisine yerden duvara İznik Çinisi kullanma ayrıcalığı sağladı.

4- Yeşil Türbe Restorasyonu için, çağımızda ilk defa 14. yy renkli sır tekniği ve mozaik tekniği uygulaması yaptı.

Tüm bu ilkleri gerçekleştirirken, her biri birbirinden değerli çini sanatçılarıyla birlikte çalışan Anikya İznik Çini halen, İstanbul Beylerbeyi’ndeki merkezi, Bağdat Caddesindeki ve Sapphire Alışveriş Merkezindeki mağazalarıyla, yurt içinde ve yurt dışındaki temsilcilikleriyle hediye sektöründe ve mimaride çinili ürünlerini toptan ve perakende olarak sanatseverlerle buluşturuyor.

Anikya İznik Çini, Türk Çini Sanatının yeni nesillerle buluşması, tarihteki önemini bugün de kazanabilmesi ve İznik Çinisinin bir dünya markası olması için, tarihi bir sorumlulukla çalışmalarını sürdürüyor.

Bu mağazada aşağıdaki ürün gruplarından örnekler bulabilirsiniz.

İZNİK ÇİNİSİ ÇERÇEVELİ ÜRÜNLER GÜMÜŞ KAPLAMA ÜRÜNLER OFİS ÜRÜNLERİ
KURUMSAL HEDİYELİKLER KUPALAR HAT YAZILARI MİNYATÜR ESERLERİ
SELÇUKLU ESERLERİ OSMANLI ESERLERİ KAHVE FİNCANI KOL DÜĞMESİ
KARTVİZİTLİKLER KALEMLİKLER ANAHTARLIKLAR BEREKET NARI
AHŞAP KUTULAR GÜMÜŞ ŞEKERLİKLER MÜDÜR KALEMLİĞİ DERİ TEPSİLER

ANİKYA İZNİK ÇİNİ, 8.3 out of 10 based on 3 ratings
Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Site İstanbul Sapphire Çarşı Resmi Sitesi Değildir.
Tanıtım amaçlı yapılmış olup, üzerindeki bilgiler güncel olmayabilir.
Bu durum İstanbul Sapphire Çarşı yönetimini veya site yönetimini bağlamaz.
Kullanıcılar bu bilgileri esas almamalıdırlar.